STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W MIĘDZYSZKOLNYM UCZNIOWSKIMKLUBIE SPORTOWYM WEKTOR

Na mocy przepisów wprowadza się w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym  WEKTOR – z siedzibą przy ul. 1 Maja 83/27, 21-100 Lubartów, NIP: 7142035845, niniejszy  dokument pn. „Standardy Ochrony Małoletnich”. Podstawa prawna: art. 22b, art. 22c  Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle  seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 poz. 560 t.j. z późn. zm.). Wszystkie  osoby zatrudniane przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy WEKTOR (w skrócie:  Klub) oraz współpracujące z nim – bez względu na podstawę zatrudnienia oraz formę  współpracy (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, umowa o współpracy etc.) – mają  obowiązek stosować postanowienia niniejszego dokumentu. Klub ma prawo żądać od  ww. osób potwierdzenia na piśmie zobowiązania do stosowania zasad przewidzianych w  niniejszym dokumencie. Klub w ramach przedmiotu swojej działalności prowadzonej na  terenie wynajmowanych obiektów basenowych zajmuje się m.in. organizacją  działalności rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez  małoletnich. Z tego względu, ciąży szczególny obowiązek dbałości o dobro małoletnich.  Jednym z przejawów tej dbałości jest przygotowanie i wdrożenie do stosowania  niniejszego dokumentu pn. „Standardy Ochrony Małoletnich” (dalej jako: Standardy) o  treści następującej:  

§ 1 CEL WPROWADZENIA STANDARDÓW 

1. Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników i  współpracowników Klubu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.  Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie.  Standardy ochrony małoletnich obowiązują wszystkich pracowników Klubu i osób  współpracujących i zawierają wytyczne dotyczące postępowania w przypadku  zagrożenia bezpieczeństwa i dobra dzieci.  

2. Naczelną zasadą relacji z małoletnimi jest postępowanie z szacunkiem, przy  uwzględnianiu godności i potrzeb wszystkich małoletnich. Niedopuszczalne jest  stosowanie przemocy wobec innego małoletniego w jakiejkolwiek formie.  

3. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów ochrony małoletnich  jest Prezes MUKS WEKTOR – Hubert Skarżyński. 

4. Odbiera On zgłoszenia dotyczące problemów związanych z zagrożeniem  bezpieczeństwa dzieci; reaguje na te zgłoszenia, konsultuje w miarę potrzeb z innymi  podmiotami; w uzasadnionych przypadkach może zgłaszać sprawy odpowiednim  służbom.  

5. Standardy ochrony małoletnich obejmują: 

a) Procedury kontroli pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w  zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko  wolności seksualnej i obyczajowości.  

b) Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami Klubu, a  w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.  

c) Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub  posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.  

d) Procedurę i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomienia o podejrzeniu  popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadomienia sądu  opiekuńczego.  

e) Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.  

f) Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Klubu do  stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz  sposób dokumentowania tej czynności.  

g) Zasady udostępniania personelowi, małoletnim i ich opiekunom prawnym lub  faktycznym standardów do zaznajomienia się z nimi oraz do ich stosowania. 

h) Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności  zachowań niedozwolonych.  

i) Określenie osób odpowiedzialnych za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach  zagrażających małoletniemu i udzielanie mu wsparcia.  

j) Określenie sposobów dokumentowania i zasad przechowywania ujawnionych lub  zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.  

k) Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet. 

l) Procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami sieci  Internet oraz utrwalonymi w innej formie.  

m) Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

§ 2 OBJAŚNIENIE TERMINÓW 

1. Pracownikiem Klubu jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy  zlecenia. 

2. Małoletnim jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia. 

3. Opiekunem małoletniego jest osoba uprawniona do jego reprezentacji. 

4. Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub  czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika, lub  zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.  

5. Krzywdzeniem jest:  

a) Przemoc— zachodzi wówczas, gdy jakaś osoba odnosi się do drugiej w sposób  niezgodny z wymaganiami relacji, która je łączy.  

b) Przemoc fizyczna — jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba  uszkodzenia ciała.  

c) Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia,  obrażenia wewnętrzne.  

d) Przemoc emocjonalna — to poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego. e)  Wykorzystywanie seksualne to każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego  zaspokojenia kosztem dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z  kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania  bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych,  podglądanie, ekshibicjonizm).  

6. Osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem to  Prezes MUKS WEKTOR – Hubert Skarżyński sprawujący nadzór nad realizacją polityki  ochrony dzieci przed krzywdzeniem.  

7. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację  małoletniego.  

§ 3 ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA OBJAWY KRZYWDZENIA DZIECI 

1. Pracownicy oraz osoby współpracujące z Klubem w ramach wykonywanych  obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia małoletnich.  

2. Każdy pracownik MUKS WEKTORoraz każda osoba współpracująca, która zauważy lub  podejrzewa, że małoletni jest krzywdzony zobowiązany jest zareagować, a w sytuacji  koniecznej udzielić pierwszej pomocy. 

3. Wszyscy pracownicy MUKS WEKTOR i inne osoby, które w związku z wykonywaniem  obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu małoletniego lub inne  informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tajemnicy, wyłączając  informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.  

4. Pracownicy Klubu zobowiązani są do troski o bezpieczeństwo małoletnich zgodnie ze  swoimi kompetencjami i obowiązującym prawem. 

5. Pracownicy oraz współpracujący z MUKS WEKTOR są zobowiązani do objęcia  szczególną troską dzieci niepełnosprawne oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi.  

§ 4 PROCEDURY KONTROLI PRACOWNIKÓW PRZED DOPUSZCZENIEM DO PRACY Z  MAŁOLETNIMI W ZAKRESIE SPEŁNIANIA PRZEZ NICH WARUNKÓW NIEKARALNOŚCI  ZA PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO WOLNOŚCI SEKSUALNEJ I OBYCZAJOWOŚCI 

1. Prezes MUKS WEKTOR weryfikuje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle  Seksualnym każdą osobę przed dopuszczeniem jej do pracy.  

2. Wszyscy pracownicy, praktykanci, stażyści, osoby wykonujące prace społeczne mają  obowiązek stosować Standardy Ochrony Małoletnich 

§ 5 ZASADY ZAPEWNIAJACE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIMI A  PRACOWNIKAMI  

1. Zasady bezpiecznych relacji z małoletnim określają, jakie zachowania i praktyki są  niedozwolone w pracy z dziećmi. Zasady bezpiecznych relacji są dostosowane do  realiów działalności szkoły i dotyczą następujących obszarów wskazanych poniżej. 

2. Bezpośredni kontakt z małoletnim oparty jest na poszanowaniu jego intymności i  godności. Przykładowe formy takiego kontaktu, to: 

a) kontakty w zajęciach sportowo-rekreacyjnych,  

b) stanowcze interwencje wychowawcze prowadzone w bezpośrednim kontakcie  fizycznym są dopuszczalne w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, 

c) działania z zakresu pomocy przedmedycznej (działania ratunkowe związane z  udzieleniem pierwszej pomocy), 

d) zagrożenie lub panika spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (pożar, intensywne  zjawiska atmosferyczne, niebezpieczne zachowania osób trzecich itp.).  

3. Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub  noszące znamiona:  

a) przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie,  szarpanie),  

b) erotyzowania relacji (flirt słowny, dwuznaczny żart, zły dotyk, wyzywające spojrzenie),  c) seksualizacji relacji (obcowanie płciowe i inne czynności seksualne),  

d) komunikacja werbalna z małoletnim powinna być pozbawiona akcentów wrogich,  wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych.  

4. Komunikacja nie powinna: 

a) wzbudzać w małoletnim poczucie zagrożenia (groźby, wyzwiska, krzyk),  

b) poniżać i niszczyć poczucie wartości (np. wyzwiska, krzyk, negatywne ocenianie,  reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy, negowanie  uczuć),upokarzać (publiczne wyszydzanie, ośmieszanie),naruszać granic  (niezachowywanie odpowiedniego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze  erotycznym). 

§ 6 ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI  PODEJRZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO LUB POSIADANIA INFORMACJI O  KRZYWDZENIU MAŁOLETNEGO 

W przypadku podejrzenia lub uzyskania informacji, że małoletni jest krzywdzony,  wprowadza się zakres zadań poszczególnych pracowników MUKS WEKTOR:  

1. O krzywdzeniu lub podejrzeniu krzywdzenia małoletniego na terenie basenu  zgłoszenie przyjmuje Prezes MUKS WEKTOR lub osoba pełniąca obowiązki koordynatora  klubu. 

2. Przeprowadzona zostaje rozmowa z opiekunami prawnymi i pracownikiem. 

3. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że małoletni doświadcza przemocy w domu,  Prezes klubu lub koordynator zawiadamia policję lub prokuraturę o podejrzeniu  przestępstwa.  

4. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia małoletniego zawiadamia policję.  

5. Jeżeli stan małoletniego wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i życia prezes klubu lub  koordynator wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu opiekunów  prawnych). 

§ 7 PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE MAŁOLETNI  JEST OFIARĄ PRZEMOCY ZE STRONY PRACOWNIKA 

1. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów ochrony małoletnich  jest Prezes MUKS WEKTOR.  

2. Prezes Klubu lub koordynator odbiera zgłoszenia dotyczące problemów związanych z  zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci; reaguje na te zgłoszenia, konsultuje w miarę  potrzeb z innymi podmiotami; w uzasadnionych przypadkach może zgłaszać sprawy  odpowiednim służbom.  

3. Osoba podejrzewająca krzywdzenie małoletniego na terenie basenu zgłasza problem  Prezes Klubu lub koordynatorowi 

4. Prezes Klubu lub koordynator podejmuje działania w celu zbadania sprawy: wszczęcie  postępowania wyjaśniającego w zakresie podejrzenia krzywdzenia małoletniego. 

5. Prezes Klubu powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów. 

6. Prezes Klubu po potwierdzeniu informacji podejmuje działania zgodnie z  obowiązującymi przepisami prawa ogólnego i prawa pracy, stosuje karę porządkową,  powiadamia prokuraturę.  

7. W zależności od sytuacji informuje się prawnych opiekunów o poczynionych  ustaleniach. 

§ 8 1. Ze względu na specyfikę zajęć dla małoletnich prowadzonych na terenie basenów  gdzie prowadzone są zajęcia , m.in. nauka pływania, zajęcia sportowe, co wyklucza  możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet w trakcie  ww. zajęć, ryzyko narażenia się małoletniego na zagrożenia związane z treściami  szkodliwymi jest znikome.  

2. Infrastruktura sieciowa na terenie basenów gdzie prowadzone są zajęcia nie pozwala  na dostęp do sieci WI-FI. 

§ 9 ZASADY UDOSTĘPNIANIA PRACOWNIKOM, MAŁOLETNIM I ICH  RODZICOM/OPIEKUNOM STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA I STOSOWANIA  

1. Standardy ochrony małoletnich są udostępniane pracownikom ZKR, małoletnim i ich  opiekunom na żądanie.  

2. Standardy są zamieszczone na stronie internetowej Klubu (mukswektor.pl).  

3. Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy o  świadczenie pracy. Każdy współpracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami  po zawarciu umowy, na podstawie której jest świadczona współpraca. 

4. Pracowników oraz współpracujących obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość,  bezinteresowność i szacunek w traktowaniu każdego małoletniego bez względu na  pochodzenie, rasę, wyznanie i narodowość. 

5. Zapoznanie się ze standardami pracownicy szkoły oraz współpracujący z Klubem potwierdzają podpisem. 

§ 10 PRZEPISY KOŃCOWE 

1. Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. 

2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników, uczestników zajęć,  małoletnich i ich opiekunów, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Klubu. 

Załącznik nr 2 STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W MUKS WEKTOR (wersja  skrócona) 

Standardy Ochrony Dzieci są dokumentem, który został stworzony po to, by zapewnić  Wam, dzieciom, godność i szacunek oraz by chronić Was przed krzywdzeniem. 

Szczególnie zależy nam, żebyście w MUKS WEKTOR (w skrócie: Klub) czuli się  bezpiecznie i komfortowo. Pojęcia i definicje: Żeby łatwiej było zrozumieć niektóre  pojęcia, przybliżamy tutaj ich definicje:  

Dziecko – każdy, kto nie ukończył 18 lat Krzywdzenie – zrobienie czegoś chcący lub  niechcący przez osobę dorosłą lub inne Dziecko, które negatywnie, czyli źle wpływa na  Twój rozwój. 

Interwencja – inaczej działanie, tutaj oznacza reakcję na objawy krzywdzenia i podjęcie  kroków celem zabezpieczenia Dziecka. 

Politykę ochrony dzieci podzieliliśmy na siedem części: 

I Rozpoznawanie krzywdzenia dziecka  

1. Wszyscy pracownicy szkoły muszą reagować, gdy Tobie lub innemu Dziecku dzieje się  krzywda.  

2. Istnieją różne formy krzywdzenia: 

• Przemoc fizyczna jest wtedy, gdy na przykłada ktoś Cię popycha, uderza, szczypie,  kopie lub rzuca w Ciebie przedmiotami. 

• Przemoc psychiczna to na przykład obrażanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie. 

• Wykorzystanie seksualne to na przykład zmuszanie do oglądania nagich osób, robienie  zdjęć lub nagrywanie dzieci bez ubrań, zmuszanie do dotykania miejsc intymnych innych  osób 

. • Zaniedbywanie to na przykład niezapewnienie opieki na basenie. 

3. Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony  osób dorosłych lub innych dzieci powiedz o tym naszemu pracownikowi. Wówczas  stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura. 

II Podjęcie działań  

1. Jeśli coś Cię niepokoi, nie czujesz się bezpiecznie i nam o tym mówisz, podejmujemy  wtedy działanie, czyli interwencję. Taka interwencja jest podejmowana także wtedy, gdy  sami zauważymy, że coś nie jest dla Ciebie bezpieczne. Chcemy żebyś zawsze czuł się  komfortowo i miał szansę się rozwijać. 

2. Czasami możemy wezwać Policję, żeby wspierała nas w działaniu, czasami  wypełniamy specjalny dokument i przekazujemy dalej, czasami możemy napisać pismo  do Sądu Rodzinnego, by ten wydał odpowiednie zalecenia. Wszystko po to żebyś czuł się  bezpieczny. 

III Wybór pracowników i szkolenie pracowników 

1. Na naszych basenach pracuje szereg różnych osób. Chcemy żebyś wiedział, że każdy  z nich musiał przedstawić odpowiednie dokumenty, żeby móc tu pracować. Te  dokumenty potwierdzają, że pracownicy wcześniej nie stosowali przemocy.  

2. Żeby wyrównać wiedzę pracowników i nauczyć ich jak powinni się zachowywać w  różnych sytuacjach prowadzimy szkolenia. Podczas szkoleń omawiamy, co może  niepokoić w kontaktach z osobami dorosłymi lub Twoimi rówieśnikami, co należy wtedy  zrobić, komu to zgłosić. 

IV Kodeks bezpiecznych relacji  

1. Dla Twojego komfortu spisaliśmy kilka zasad, które zobowiązaliśmy się przestrzegać  jako pracownicy Klubu. 

2. Napisaliśmy tam, w jaki sposób Cię traktować z szacunkiem i zapewniać Ci  bezpieczeństwo. Napisaliśmy też czego nie wolno robić – np. krzyczeć, obrażać,  popychać. Te zasady nazywają się Standardami Ochrony Małoletnich. 

3. Standardy Ochrony Małoletnich są wywieszone w widocznych miejscach na naszych  basenach i dostępny na naszej stronie internetowej. Zawsze możesz go przeczytać, jeśli  zauważyłbyś/zauważyłabyś, ze ktoś łamie zapisy kodeksu, powiedz nam o tym. 

V Bezpieczne korzystanie z Internetu i urządzeń elektronicznych 

1. Ze względu na to, że na basenie jest mokro, nie należy korzystać z telefonu  komórkowego, laptopa czy innego podobnego urządzenia. 

2. Na obiektach gdzie prowadzimy zajęcia pływackie nie masz możliwość skorzystania z  sieci Wi-Fi.  

3. Na terenie obiektów masz prawo korzystać z własnych urządzeń typu telefon,  smartphone, tablet, laptop korzystając z własnej sieci danych komórkowych. Pamiętaj,  żeby nie robić tego zbyt często i nie przeszkadzać innym, np. słuchając zbyt głośno filmu  lub muzyki. 

4. Jeśli będziesz podczas pobytu u nas oglądał niebezpieczne strony na swoim telefonie,  nasi pracownicy będą chcieli porozmawiać o tym z Twoimi rodzicami lub opiekunami.  

5. Nikt nie może Cię nagrywać bez Twojej zgody, Ty także nie nagrywaj, bez czyjejś zgody.  Czasami może się zdarzyć, że ktoś chce zrobić Ci zdjęcie lub nagrać – zawsze w takiej  sytuacji możesz się nie zgodzić. 

VI Ocenianie Standardów Ochrony Małoletnich Co najmniej raz w roku pracownicy  przeglądają wszystkie dokumenty, w tym Standardy Ochrony Małoletnich. Jeśli  zauważymy potrzebę zmian, musimy ją wprowadzić. 

VII Ogłoszenie i udostępnianie Polityki 

1. Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ich  ogłoszenia.  

2. Ogłoszenie następuje w taki sposób żeby zagwarantować, że każdy nasz pracownik  będzie miał szansę przeczytać i wracać do tego dokumentu zawsze, gdy będzie taka  potrzeba. Dodatkowo Polityka jest udostępniona na stronie internetowej mukswektor.pl  

3. Standardy ochrony udostępnione są również w wersji skróconej, przeznaczonej dla  dzieci na naszej stronie internetowej.